
KILKA SŁÓW O SAMOYEDACH
Samoyed to bezkresny brzuch do głaskania. Bezkreśnie długo. Te psy żądają głaskania. Samoyed to pies niezwykle przyjazny, nie tylko wobec swoich opiekunów ale także obcych. Każdego wita merdaniem ogona. Każdego uważa za swojego przyjaciela i z każdym chce się bawić. Każdy człowiek, który pojawia się w polu widzenia, pojawia się tylko dlatego, że chce się pobawić, pogłaskać, pochwalić. Takie mniej więcej podejście do świata ma typowy samoyed.
Wbrew pozorom utrzymanie sierści nie jest uciążliwie, szczególnie kiedy nie jesteśmy zainteresowani wystawami. Jeśli psiak ma być wystawiany, to w sezonie wystawowym kąpiele owszem są częste. Jeśli nie, to w sumie bardzo rzadko. Serio. Mimo tego, że las w którym wybiegujemy psy obfituje w błoto, nie kąpiemy ich po każdym spacerze; błoto wysycha i odpada. Z naszych doświadczeń wynika, że jeśli czesanie wykonujemy prawidłowo, to psy je uwielbiają. Czesanie sierści podczas wylinki powinno odbywać się co kilka dni lub codziennie. Poza okresem wylinki czeszemy w zależności od potrzeby, ale na pewno, tak aby nie dopuścić do powstania kołtunów.
Podobnie z porządkiem w mieszkaniu - owszem jest więcej piachu i sierści, zwłaszcza w okresie wylinki, ale tragedii nie ma. Powszechna opinia głosi, że Samoyedy są szczekliwe. Naszym zdaniem to nieprawda, to kwestia wychowania. Mówią, że Samoyedy są trudne do ułożenia. Z tym też się nie zgadzamy. Może wymagają więcej zaangażowania niż owczarek niemiecki (tylko się domyślamy, bo nie mamy porównania) ale bez trudu można je nauczyć podstawowych i bardziej zaawansowanych komend. Leia np. potrafi tropić ludzi i szukać chowanych przedmiotów.
Natomiast prawdą jest, że lubią kopać dziury i brudzić się. Tak jakby chciały powiedzieć "Myślisz, że jestem taki ładny, biały? To patrz teraz!". Ale i nad tym też można zapanować.
Samoyedy pochodzą z Syberii i północnej Rosji, gdzie mieszkały z plemieniem Samojedów. Pełniły funkcję psów myśliwskich i zaprzęgowych, a także stróżujących (pilnowały stad reniferów).
Wg klasyfikacji FCI samoyed należy do grupy 5. (szpice i psy w typie pierwotnym, jak np. Akita, Malamut). Psy są zaliczane do ras dużych, ale powiedziałbym, że raczej do tych mniejszych wśród dużych. Wysokość w kłębie dorosłego psa to 57–60 cm oraz 53–56 cm u samic. Prawidłowa masa ciała wynosi natomiast 20–30 kg (psy) i 15–22 kg (suki).
Dopuszczalne umaszczenie psów to biały, biszkoptowy i biało-biszkoptowy (biały z nielicznymi znaczeniami).
Długość życia samoyedów wynosi 9–11 lat. Ponieważ to rasa pierwotna, to są odporne na choroby. Uwielbiają niskie temperatury. Najlepsze miejsce do spania zimą to taras a jeśli już koniecznie trzeba wejść do domu, to kładą się pod drzwiami wejściowymi. W ten sposób wszyscy są zadowoleni – pies bo się chłodzi, a właściciel, bo ma dodatkowe uszczelnienie drzwi.